Zastávka s vlastní kaplí
Published: 10.04.2023
V 19. století vznikla malá osada Kamenný Mlýn (německy Steinmühl nebo Steinmühle), známá také jako Erdálka, podle továrny na čistidla Erdal. Osada se nacházela na severozápadě dnešních Pisárek, na tehdejším katastru Žabovřesk, nedaleko stejnojmenného vodního mlýna, který je poprvé zmíněn v roce 1366. Původně téměř výhradně německá osada měla v roce 1834 devět domů a nacházela se podél úzké cesty vedoucí z Žabovřesk do Pisárek a Starého Brna. V osadě vznikla i hospoda a roku 1857 zde byla založena textilní továrna A. Schwaba a synů, která sídlila v bývalém mlýně. Roku 1911 se zde začaly vyrábět také alkoholické nápoje. Do konce 19. století vzniklo v osadě kolem cesty souvislé uskupení asi 30 drobných domů.
V roce 1898 se národnost obyvatel stala hlavním důvodem pro oddělení osady od českých Žabovřesk a vytvoření samostatné obce s vlastním katastrem. Dne 16. dubna 1919 byla tato obec připojena k Brnu, ale v roce 1927 bylo téměř celé katastrální území opětovně připojeno k Žabovřeskám.
V 70. letech 20. století byla celá zástavba Kamenného Mlýna zbořena kvůli nedostatečné citlivosti při výstavbě nové silnice spojující Pisárky s Komínem a Bystrcí. V roce 2015 byla tato silnice rozšířena a byly proto odstraněny komerční objekty skladů a dílen, které bránily v jejím rozšíření. Zůstalo pouze staré depo a zřejmě nějaký vodárenský kruhový objekt u kapličky.
Jediným zachovaným objektem v Kamenném Mlýně je kaple svatého Antonína Paduánského, která se nachází nad silnicí a tramvajovou tratí a momentálně je v havarijním stavu. V roce 2015 byla kaple prohlášena kulturní památkou a následně se stala majetkem města Brna. Kaple bude nově zasvěcena svaté Barboře, která je patronkou horníků i tunelů.
V roce 2021 archeologové odhalili východní část hospodářské budovy mlýna na místě, kde má být v budoucnu postavena tramvajová trať. Tato část zahrnuje obvodové zdivo budovy včetně vstupu ze severu a vnitřních příček.